BHP. Bezpieczeństwo i higiena pracy.

Szkolenie wstępne BHP polega na instruktażu ogólnym, podczas którego pracownik zapoznaje się z ogólnymi zasadami ochrony i bezpieczeństwa pracy, zagadnieniami prawa pracy oraz zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy.

W drugim etapie szkolenia wstępnego przeprowadzane jest szkolenie stanowiskowe mające na celu zapoznanie pracownika z jego stanowiskiem pracy, obsługą i instrukcją obsługi sprzętu, z którego pracownik będzie korzystał oraz z możliwymi zagrożeniami występującymi na tym stanowisku pracy.

Instruktaż bezpieczeństwa musi zostać przeprowadzony przed rozpoczęciem pracy przez pracownika, nie później niż pierwszego dnia roboczego pracownika.

Pracownik nie może być dopuszczony do pracy, do wykonywania której nie posiada niezbędnych kwalifikacji lub umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów i zasad bezpieczeństwa i ochrony pracy. Szkolenie wstępne powinno składać się z pracy ogólnej i akademickiej. Również podczas tego instruktażu pracownik zapoznaje się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Czas treningu nie może być krótszy niż 90 minut.

Koszty szkolenia pokrywa pracodawca.

Częstotliwość, z jaką należy powtarzać szkolenia BHP, zależy od charakteru pracy wykonywanej przez pracowników:

  • Rocznie - pracownicy wykonujący prace szczególnie niebezpieczne, obarczone dużym ryzykiem wypadku i zagrażające życiu
  • Raz na 6 lat - w najmniej niebezpiecznej pracy (praca biurowa).

INNE PYTANIA Z TEJ SEKCJI