Jak określić swoją rezydencję podatkową?

Zgodnie z polskim ustawodawstwem podatkowym, osoby fizyczne są uznawane za polskich rezydentów podatkowych, jeżeli:

  • Posiadają w Polsce ośrodek interesów życiowych (kryterium to nie zależy od liczby dni spędzonych w Polsce w roku kalendarzowym)
  • Przebywają w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Ośrodek interesów życiowych

Posiadanie ośrodka interesów życiowych w Polsce oznacza, że osoba fizyczna ma ścisłe powiązania osobiste lub gospodarcze z tym krajem. Każdy z tych warunków jest oceniany niezależnie i spełnienie któregokolwiek z nich może być wystarczające do uznania osoby fizycznej za rezydenta podatkowego w Polsce.

Ośrodek interesów osobistych może być związany z miejscem, w którym osoba fizyczna ma bliskie więzi osobiste. Takie więzi mogą obejmować więzi rodzinne i towarzyskie, udział w działalności społecznej, politycznej, kulturalnej lub sportowej.

W praktyce posiadanie w Polsce małżonka i małoletnich dzieci jest jednym z głównych czynników branych pod uwagę przy określaniu ośrodka interesów życiowych. W związku z tym przeniesienie całej rodziny do Polski może spowodować przeniesienie centrum żywotnych interesów i stać się czynnikiem decydującym o uznaniu osoby fizycznej za rezydenta podatkowego w Polsce.

Jeżeli osoba fizyczna nie posiada rodziny i dzieci, brane są pod uwagę takie czynniki jak samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego oraz udział w życiu społecznym, kulturalnym lub politycznym w różnych krajach.

Przykładowo:

Obywatel Białorusi w 2022 roku wyjechał z rodziną do Polski. W Polsce obywatel Białorusi mieszka w wynajętym mieszkaniu, prowadzi codzienne życie, jest pod opieką lekarską, uczęszcza do klubu zdrowia, prowadzi gospodarstwo domowe, jego dzieci uczęszczają do przedszkola itp.
Na Białorusi obywatel posiada mieszkanie w Brześciu, gdzie jest zameldowany w miejscu zamieszkania (zameldowanie stałe).
W omawianej sytuacji, mimo że obywatel Białorusi posiada mieszkanie na Białorusi, centrum jego osobistych zainteresowań znajduje się w Polsce.
Taki obywatel może zostać uznany za rezydenta podatkowego Polski w 2022 roku.

INNE PYTANIA Z TEJ SEKCJI