Co to jest «umowa pożyczki» i «uchwała wynagrodzenia»?

Umowa pożyczki

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, w umowie pożyczki pożyczkodawca zobowiązuje się do przekazania pożyczkobiorcy określonej kwoty pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do rodzaju, a pożyczkobiorca zobowiązuje się do zwrotu tej samej kwoty pieniędzy lub tej samej liczby sztuk.

Do zawarcia umowy pożyczki wymagane jest zgodne oświadczenie stron, bez żadnych dodatkowych czynności, takich jak przeniesienie przedmiotu umowy, jak to ma miejsce w rzeczywistych umowach.

WAŻNE! Zawarcie umowy pożyczki czasami prowadzi do tego, że podatnik musi zapłacić podatek.

Podatek należy uiścić w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy.Podatek oblicza się na formularzu PCC-3.

Umowa pożyczki jest zwolniona z PCC, tj. jeżeli jest zawarta między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej, a jej kwota nie przekracza kwoty niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn wskazanej dla tej grupy podatkowej, tj. 10.434 zł zawierana jest między osobami powinowatymi. Z PCC-3 zwolniona jest również umowa pożyczki zawarta pomiędzy założycielem a spółką.

Z PCC-3 zwolnione są umowy pożyczki gotówkowej zawierane pomiędzy osobami najbliższymi: małżonkiem, zstępnymi (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępnymi (pradziadkami, rodzicami), pasierbem, ojczymem, macochą, rodzeństwem, a także jak inne osoby uważane za schodzące i wznoszące się.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatkach od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki jest opodatkowana stawką 0,5% podstawy (wartości kwoty pożyczki).

Co powinna zawierać umowa pożyczki?

  • Data, miejsce zawarcia umowy pożyczki;
  • Identyfikacja stron umowy;
  • Wskazanie przedmiotu umowy;
  • Warunki spłaty kredytu;
  • Sprawozdanie finansowe pożyczkobiorcy;
    * Raport chroni interesy pożyczkodawcy na wypadek niewypłacalności pożyczkobiorcy.
  • Warunki wypowiedzenia;
  • Podpisy stron.

Uchwała w sprawie wynagrodzenia członka zarządu.

Członkowie zarządu spółki z oo mogą otrzymywać wynagrodzenie.

Wielkość i wysokość wynagrodzenia zarządu zależy od decyzji założycieli.

Takie wynagrodzenie ustalone decyzją nie wymaga zawarcia dodatkowej umowy pomiędzy członkiem zarządu a Spółka z o.o.

Wynagrodzenie członka zarządu może być wynagrodzeniem stałym miesięcznym lub innym wynagrodzeniem okresowym. Może to zależeć np. od wyników finansowych firmy lub innych wskaźników.

Dane wynagrodzenie jest opodatkowane według skali podatkowej – 12% do kwoty 120 000 zł, a powyżej – 32%,do czego dochodzi ZUS według stawki 9%.

INNE PYTANIA Z TEJ SEKCJI