Jak długo czeka się na zezwolenie na pobyt czasowy?

To pytanie, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Rozpatrzenie sprawy musi nastąpić nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia jej wszczęcia (w przypadku zezwolenia na pobyt w celu wykonywania pracy) i 3 miesięcy (w przypadku zezwolenia na pobyt w celu prowadzenia działalności gospodarczej).

Tymczasem przed wydaniem decyzji w sprawie wydania zezwolenia na pobyt czasowy lub zezwolenia na pobyt stały oraz zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE właściwy wojewoda jest obowiązany skontaktować się z komendantem oddziału Straży Granicznej, komendantem wojewódzkim Policji, Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a w razie potrzeby innym organom, z wnioskiem o udzielenie informacji, czy wjazd i pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może stwarzać zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Powyższy wymóg nie dotyczy dzieci, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły 13 lat.

Organy te są co do zasady zobowiązane do udzielenia żądanych informacji w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku o udzielenie informacji. W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin 30-dniowy może zostać przedłużony do 60 dni. Oznacza to, że procedura wydania zezwolenia na pobyt czasowy lub stały trwa w praktyce dłużej niż okres podstawowy.

Na terminy uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy mogą mieć wpływ takie okoliczności jak:

  • Poprawność wniosku;
  • Ilość braków formalnych we wniosku (np. brak wymaganych załączników lub brak prawidłowego tłumaczenia dokumentów);
  • Czas, kiedy te niedociągnięcia zostaną usunięte;
  • Łączną liczbę wniosków złożonych w urzędzie wojewódzkim w danym okresie;

INNE PYTANIA Z TEJ SEKCJI